ĢIT kopprojektam “Ziņojums no iekšienes” pirmizrāde festivālā “Treibstoff” Šveicē

6. septembrī Bāzelē pirmizrādi piedzīvos starptautisks teātra projekts – apvienības Eliza Rescue Team izrāde “Ziņojums no iekšienes” (oriģ. Report from the Interior). Ģertrūdes ielas teātris iestudējumu līdzproducējis kopā ar Šveices teātra festivālu Treibstoff un diviem pazīstamiem Vācijas teātriem – Hebbel am Ufer Berlīnē un Mousonturm Frankfurtē. Decembrī izrāde būs skatāma arī Rīgā. Biļetes jau pieejamas biļešu tirdzniecības sistēmā https://biletes.git.lv/

“Ziņojums no iekšienes” ir poētiski instalatīva izrāde, autoriem iedvesmojoties no muzeju diorāmām*, kas inscenē šķietami dabiskas epizodes no dzīvnieku valsts. Gleznieciskā teātra valodā iestudējums pēta diorāmas kā metaforu cilvēka ilgām izprast un sakārtot pasauli. Dabas un krāsu radītās kalnainās ainavas ir ieslēgtas kastē, iesaldētas laikā, paverot logu uz citu pasauli. Cilvēks ir šķietami drošā attālumā, viņu šķir stikla siena. Bet kas notiek, ja viņš pats kļūst par fragmentu no diorāmas – daļu no svešas kārtības, pār kuru viņam nav kontroles?

Iestudējuma iniciatore un viena no autorēm ir latviešu teātra māksliniece Arnita Jaunsubrēna, kura absolvējusi Gīsenes Lietišķā teātra institūtu un šobrīd dzīvo Vācijā. 2015. gadā Ģertrūdes ielas teātrī bija skatāms viņas maģistra darbs “Wearing a Bear” – autobiogrāfiska izrāde-instalācija. Kopā ar bijušajiem studiju biedriem Leu Šnaidermani (Lea Sneidermann) un Kimu Vilemsu (Kim Willems) Arnita Jaunsubrēna izveidojusi radošo kolektīvu Eliza Rescue Team, kas 2013. gadā saņēma galveno balvu vācisko runājošo valstu prestižajā Jaunās režijas konkursā Körber Preis für Junge Regie. Eliza Rescue Teamdarbi suģestē ar spēcīgu atmosfēru un filozofiskiem izaicinājumiem, kas vētī priekšstatus par dzīvi un tās loģiku.

FestivālsTreibstoffnorisinās reizi divos gados vienā no Šveices lielākajiem laikmetīgās skatuves mākslas centriem Kaserne Basel. Treibstoff programmai tiek izvēlēti vāciski runājošo valstu daudzsološāko jauno teātra mākslinieku darbi, kurus izrāda ne vien Bāzeles teātros, bet arī pilsētvidē. Festivāls dibināts 2004. gadā un šogad notiks astoto reizi.

*Diorāma – telpiska kompozīcija, ko veido pusaplī izvietots gleznots fons un figurāls priekšplāns. (Muzeju terminu skaidrojošā vārdnīca)

Izrādes veidotāji: apvienība Eliza Rescue Team (Arnita Jaunsubrēna, Kims Vilemss un Lea Šnaidermane) sadarbībā ar Kristīni Gervīnu (Kristin Gerwien)

Izrādes līdzproducenti: Treibstoff teātra festivāls Bāzelē, Hebbel am Ufer teātris Berlīnē, Künstlerhaus Mousonturm teātris Frankfurtē un Ģertrūdes ielas teātris Rīgā

Pirmizrāde – 6. septembrī festivālā Treibstoff, Kaserne Basel teātrī

Izrādes Rīgā, Ģertrūdes ielas teātrī – 6., 7., 8., 9. decembrī.

Biļetes biļešu tirdzniecības sistēmā https://biletes.git.lv, Galerijā Istaba, teātra kasē stundu pirms katras izrādes

Izrāde tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu