Diskusiju cikls

PAGĀTNES PĀRVARĒŠANA

24/10/2015–17/05/2017

Ģertrūdes ielas teātris

Ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu mērķprogrammas “Latvijai – 100”Ģertrūdes ielas teātrī tiek uzsākts diskusiju cikls “Pagātnes pārvarēšana, tuvojoties Latvijas valsts simtgadei”, kura laikā tiks apspriesta un analizēta padomju totalitārā režīma nozīme un ietekme uz mūsdienu Latvijas sabiedrību. Sadarbībā ar dažādu jomu māksliniekiem, vēsturniekiem un sabiedriski aktīvām personībām no 2015. gada augusta līdz 2016. gada caur pagātnes notikumu kritisku analīzi tiks meklēta un piedāvāta jauna attīstības perspektīva sabiedrības un Latvijas demokrātijas stiprināšanā.

“Pagātnes pārvarēšana, tuvojoties Latvijas valsts simtgadei” pasākumu cikla kodolu veido izvērsts lekciju un diskusiju kopums, ko papildina jau gatavi un jaunradīti mākslas darbi vai to dokumentācijas, kopā veidojot tematiski vienotu pasākumu. Pasākumu norises biežums ir vienu reizi mēnesī, sestdienā, laikā no 2015. gada augusta līdz 2016. martam.


Nākamās diskusijas-sarunas tēma: “Slepenās varas spēles”.

Datums:
Diskusijas moderators:

Piedalās: 


2015. gada 27. novembrī pl. 15:00 notiks diskusiju cikla otrā saruna “Piespiedu kolaborācija II Pasaules kara laikā okupācijas režīmu armijās”.

Šajā diskusijā tiks analizēta situācija, kādā atradās Latvijas iedzīvotāji – iesaukšana Sarkanajā armijā, iesaukšana Latviešu SS leģionā. Latviešiem Otrajā pasaules karā bija jākaro zem svešiem karogiem abās frontes pusēs. Brālis pret brāli, tēvs pret dēlu… Kara upuru skaits visai nepilnīgi atspoguļo katra atsevišķā cilvēka un visas nācijas traģēdiju. Kādi bija šīs piespiedu kolaborācijas motīvi un apstākļi, kā tajos mainījās indivīds?
Diskusijas moderatorsEduards Liniņš, Latvijas Radio žurnālists
Piedalās: vēsturnieki Valdis Kuzmins, Uldis Neiburgs un teātra režisors Valters Sīlis

2015. gada 24. oktobrī pl.15.00 ieplānota diskusija, kuras tēma ir “Ceļš uz totalitārismu – caur vadonību Latvijā? 20. gadsimta 30. gadu beigu/ 40. gadu sākums, PSRS ietekme pirmskara Latvijā un tai sekojošā okupācija”.

Šajā diskusijā iecerēts analizēt situāciju 20. gadsimta 30. gadu beigās, kad Latvijā darbojās Ulmaņa vadonības jeb autoritārais režīms. Patiesā informācija par notikumiem PSRS tika slēpta vai presē pasniegta mīkstinātos toņos. Vai un cik lielā mērā „autoritārisma treniņš” sešu gadu garumā psiholoģiski pārvērta un sagatavoja Latvijas iedzīvotājus dzīvei totalitārismā?

Diskusijas moderators:  Eduards Liniņš
Piedalās: Ilgvars Butulis, Deniss Hanovs un Kaspars Zellis


Diskusiju cikls tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda  finansiālu atbalstu