Vasarnieki

Vasarnieki

Pēc Maksima Gorkija lugas motīviem

Režija: Andrejs Jarovojs
Aktieri: Ieva Aniņa, Sandija Dovgāne, Mārtiņš Gailis, Jurģis Spulenieks
Māksliniece: Marija Ulmane
Video: Anta Aizupe (Varvara), Tom J. Benedict (Basovs), Jana Čivžele (Olga), Kaspars Dumburs (Zamislovs), Gundars Grasbergs (Dudakovs), Aleksandrs Maļikovs (Rjumins), Varis Piņķis (Šaļimovs), Iveta Pole (Jūlija), Edgars Samītis (Suslovs), Inga Siliņa (Kalerija), Andis Strods (Divpunkts), Guna Zariņa (Marja), Rihards Zelezņevs (Vlass)
Operators-inscenētājs: Dāvids Smiltiņš
Operatora asistents: Edgars Ļaksa
Montāža: Jurģis Ločmelis
Gaismotāji: Krišs Apšenieks, Dina Beināre
Grims: Linda Kolkovska, Iluta Reinberga 
Producents: Ģertrūdes ielas teātris
Ilgums: 1:45
Pirmizrāde: 29/12/2021

2021./2022. gada sezonas "Spēlmaņu nakts" nominācija: Gada vizuālā tēla autors Dāvids Smiltiņš

Izrāde tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda programmas “KultūrElpa” finansiālu atbalstu.

Norises vieta:

Ģertrūdes iela 101a, Ģertrūdes iela 101a,

Norises vieta

TUVĀKĀ IZRĀDE

Apraksts

Slēpt aprakstu

“Kādēļ jāapsver... jāaprēķina! … kā mēs visi baidāmies dzīvot! Ko tas nozīmē, sakiet, ko tas nozīmē? Kā mēs visi saudzējam sevi! Es nezinu, ko es runāju… Varbūt tas nav labi un vajag citādi runāt… bet es… es nesaprotu... Es sitos, kā liela, muļķīga muša sitas pret rūti… vēlēdamās tikt brīvībā.” (Maksims Gorkijs “Vasarnieki”)

Mēs aplīpam ar ideāliem un priekšstatiem, kādai jābūt dzīvei un mums tajā, līdz pienāk brīdis, kad tiekam konfrontēti ar realitāti un piedzīvojam vilšanos – kādu mēs sevi, atverot acis, galu galā ieraugām. “Vasarnieki” rāda ilūziju ieskautus cilvēkus, kuri nepārtraukti attaisnojas, kāpēc nedzīvo tā, kā vēlētos. Nespēdami samierināties ar personīgo un pasaules neviennozīmību, viņi pavada laiku dzerot un runājot, ļoti daudz runājot.
Kad Gorkijs sarakstīja lugu “Vasarnieki”, tās centrā bija viņa līdzgaitnieki – pārtikušais vidusšķiras slānis pirmajā paaudzē, kurus vairs neskar vienkāršas izdzīvošanas grūtības. Līdzīgā situācijā šobrīd ir Latvijas sabiedrība. Ekonomiski aktīvie iedzīvotāji, kam pieder politiskais un sociālais kapitāls, ir četrdesmit–sešdesmitgadnieku paaudze, kas sasniegusi zināmu labklājības līmeni, taču vienlaikus nes sevī traumatisku pieredzi, kas saistīta ar krasajām izmaiņām cilvēku dzīvēs, sabrūkot Padomju Savienībai. Paaudze, kam paklausība ieaudzināta ar pērienu un stingro roku. Cilvēki, kas mazotnē izslāpuši pēc glāstiem un uzmanības un pieaugušā vecumā to alkatīgi mēģina aizlāpīt ar statusu sabiedrībā un nebeidzamiem centieniem nopelnīt mīlestību.
Izrādes veidotāji centrā izvirzījuši cilvēku – viņa alkas, smieklus, asaras, vainas apziņu, mīlestības meklējumus. Gorkija lugas varoņi parādās video projekcijā – vasarnieki, kas iesprostoti savās dzīvēs, nokļuvuši cilpā, no kuras neredz izeju. Skaņa ir izslēgta. Uz skatuves atrodas četri jauni aktieri, kuri savā balsī atkārto uz ekrāna notiekošās sarunas.

Filmēšanas grupa, palīgi: Kristaps Baķis, Normunds Balodis, Kate Gecēviča, Ieva Kauliņa, Ansis Kurmists, Maija Pavlova, Evija Sedola, Nikola Suhareva, Jevgeņija Šermeņeva, Eva Škenderska.
Paldies par atbalstu lokāciju nodrošināšanā:
Agnesei un Jurim Grebžēm, Agrim Kauliņam, “Beerfox Artisan Beer Bar” saimniekam Maiklam Perdjū (Michael Perdue), Innai Sokolovai.

Par izrādi

“Vasarnieki” Ģertrūdes ielas teātrī (Kultūras ziņas, LTV1, 30-12-2021)

Andrejs Jarovojs Ģertrūdes ielas teātrī iestudējis izrādi "Vasarnieki" (Laima Slava, Kultūras Rondo, LR1, 06-01-2022)

Cilpā nokļuvuši lugas varoņi (KDi, 07-01-2022)

Ģertrūdes ielas teātris spēlējas ar kino un teātra mākslas sakrustošanu (Kultūrdeva, LTV1, 09-01-2022)

Kamera uz skatuves. Saruna ar operatoru Dāvidu Smiltiņu (KŪL, radio NABA, 12-01-2022)

Atsauksmes

Cilvēciņi. Andreja Jarovoja izrādes "Vasarnieki" recenzija (Kitija Baltcare, LSM, 15-01-2022)

Vingrinājumi ar balsi un ekrānu (Līga Ulberte, KDi, 24-01-2022)