IEKŠAS

IEKŠAS

laikmetīgās dejas izrāde
horeogrāfe: Rūta Pūce
dejotājas un kustību materiāla līdzautores: Agate Bankava, Agnese Bordjukova, Anna Novikova-Tilčika, Marija Saveiko
scenogrāfe un kostīmu māksliniece: Līga Ūbele
gaismu mākslinieks: Niks Cipruss
skaņas dizains: Alise Pieče un Rūta Pūce
vizuālā identitāte: Aleksejs Beļeckis

producents: Ģertrūdes ielas teātris
pirmizrāde: 24/04/2024

Izrādes tapšanu finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, Latvijas Kultūras akadēmija, Latvijas Dejas informācijas centrs, Horeogrāfu asociācija.

Uzmanību! Izrādē tiek izmantoti dūmi.

SPĒLMAŅU NAKTS skatītāju balsojums ►

Norises vieta:

Ģertrūdes iela 101a

TUVĀKĀ IZRĀDE

svētdiena
29/09/2024
19:00

Citi datumi

Pirkt biļeti

Norises vieta

TUVĀKĀ IZRĀDE
svētdiena
29/09/2024
19:00

Apraksts

Slēpt aprakstu

Ķermenis ir arhīvs, kas glabā gan iekšējās pieredzes, gan ārējus kolektīvus nospiedumus. Izrāde izgaismo sadursmi starp individuālo un kolektīvo, iekšējo un ārējo, apslēptām alkām un esošo realitāti, kā metaforu izmantojot Latvijas laikmetīgās dejas nozari. Tā joprojām iet savu emancipācijas ceļu Latvijas kultūrpolitikā. Izrāde piešķir nozīmi subjektīvajam, godina ķermeni, atraisa balsi un iezīmē neatkarīgo mākslinieku ikdienu – vairāku lietu darīšanu reizē, izdegšanu, cīņu par savu nozari, nemitīgu uzdrīkstēšanos un reizē pielāgošanos.

Es gribu dot balsi iekšām, kas tik ilgi jau meklējušas ceļu izlauzties - reizē ar sviedru tērcīti, tūlīt aiz izelpas, kopā ar skaļāku kliedzienu un bezkaunīgi caur nekontrolētu kustību. Iekšas vairs nevar pielāgoties ārējai pasaulei. Tās izsūcas caur ādu un noklāj ikdienu, skaļi manifestējot pašas sevi.

Manas iekšas ir laikmetīgā deja – tukša brīvības sajūta locekļos, izelpa caur visām ķermeņa daļām reizē, pazušana. Reiz pietika ar sajūtu, ka deja man patīk, ka mani tā aizrauj, dziedina un pilnveido. Tagad tā ir resurss, kas noenkuro fragmentētajā pasaulē. Tas ir arī politisks akts – izvēlēties darīt kaut ko tik neviennozīmīgu, ķermenisku, daudzslāņainu, trauslumu atverošu, godīgumu pieprasošu un marginālu.

Ja Saules karalis jeb Luijs XIV 17. gadsimtā būtu bijis sieviete vai viņa baleta vietā būtu izdomājusi laikmetīgo deju? Vai Laikmetīgā deja Latvijā ir pelnījusi savu māju, savu pili? Vai mēs varētu beigt pielāgoties?

Par izrādi

Ar iekšām uz āru – jauna dejas izrāde par ķermeni kā iekšēju un ārēju arhīvu (KŪL, radio NABA, 17-07-2024)

Vai mēs varētu beigt pielāgoties? Saruna ar horeogrāfi Rūtu Pūci (Liene Jakovļeva, LR3, 24-04-2024)

Atsauksmes

Nepielāgojies – izvem dejas māju! (Līga Buševica, dance.lv, 22-05-2024)

Saules karaliene (Kristīne Brīniņa, dance.lv, 24-05-2024)

Vai “Iekšu” saturs atklāj Latvijas laikmetīgās dejas profesionālo pamata uzturvielu trūkumu? (Laima Jaunzema, dance.lv, 26-05-2024)