Jaunumi

ĢIT digitālais piedāvājums programmai "Latvijas skolas soma"

Ģertrūdes ielas teātris (ĢIT) programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros piedāvā izrādes 10.-12. klašu (pēc skolotāja vērtējuma arī pamatskolas pēdējo klašu) skolēniem. ĢIT repertuārā ir ne tikai izrādes, kas iepazīstina jauno teātra skatītāju paaudzi ar laikmetīgo teātri, bet arī aptver jauniešiem aktuālu, svarīgu un interesantu tematisko loku. Laikā, kad teātrī nevaram tikties klātienē, ĢIT piedāvā arī vairākas izrādes digitālā formātā, apgūstot jaunus medijus un uzturot saiti ar savu skatītāju.

Vairāk par programmu "Latvijas Skolas soma" aizvadītajā sezonā un mācību gadā šeit. 

2020. gada pavasarī, kad tika izsludināta pirmā ārkārtējā situācija valstī, ĢIT un izrādes “Taņas dzimšanas diena” radošā komanda ātri reaģēja un pielāgojās situācijai, izveidojot darba digitālo versiju platformā Zoom un nosvinot tiešsaistē vairākas lieliskas Taņas jubilejas. Šobrīd izrāde tiek spēlēta Latvijas skolām pēc pieprasījuma. Lai arī izrādes digitālajā versijā skatītāji un mākslinieki nevar apsēsties pie kopīga, baltiem galdautiem klāta galda, saglabāts satikšanās un sarunāšanās koncepts, skolēniem un radošajai komandai satiekoties noteiktā laikā pie datoru ekrāniem. Katra izrāde ir unikāla un lielā mērā atkarīga arī no skatītājiem. Ja skolēniem ir tāda vēlēšanās, radošā komanda pēc izrādes labprāt atbild uz viņu jautājumiem par izrādi un tajā skartajām tēmām.

“Taņas dzimšanas dienas” pamatā ir Latvijas iedzīvotāju atmiņas, pārdomas un refleksijas par Latviju 20. gadsimtā. Izrāde aicina publiku ne tikai līdzdarboties, aktualizējot sadarbības un līdzatbildības principu, bet arī paskatīties uz vēstures notikumiem un to ietekmi no dažādiem rakursiem. Izrāde priekšplānā izvirza tādas prasmes un vērtības kā empātija un tolerance, kritiskā domāšana, dialoga veidošana un prasme sarunāties, patstāvīga viedokļa formulēšana un pamatošana, spēja apzināt un akceptēt dažādus uzskatus un vērtējumus par vienu un to pašu parādību.

2020. gada nogalē tapa arī tiešsaistes audio sajūtu izrāde “Jums ir apdegušas ausis”, kas pēc biļetes koda ievadīšanas pieejama ĢIT mājaslapā jebkurā laikā. Sajūtu teātra pamatā ir skatītāja iztēles un maņu – dzirdes, taustes, garšas, ožas un redzes – darbināšana. Audio izrāde “Jums ir apdegušas ausis” fokusējas uz dzirdi kā galveno maņu sajūtu pārraidīšanai. Izmantojot ASMR (Autonomous sensory meridian response) ir nomierinoša, patīkama sajūta, kas bieži izpaužas kā viegla tirpšana galvas pamatnes/kakla augšdaļas rajonā. Efektu var panākt ar skaņas vai vizuālas stimulācijas palīdzību) metodi un binaurālās skaņas iespējas, laikā, kad fiziska ceļošana ir liegta, skatītājs tiek aicināts ļauties audiālam piedzīvojumam. Šo izrādi katram ieteicams baudīt mierīgā, netraucētā atmosfērā, bet pēc tam kopīgi mācību ietvaros apspriest katra pieredzi – kā skaņa iedarbojas uz cilvēka maņām, kādas iztēles ainas un interpretācijas veido mākslinieku radītā skaņu pasaule utt.

ĢIT jaunākais veikums ir tālizrāde “Krēsls” pēc Aleksandra Čaka stāsta motīviem. Izrāde pārstāv Čaka kā modernista noskaņas un estētiku, teātra valodā pārtulkojot nereālistisko stāsta situāciju un Čaka poētisko, izteiksmes līdzekļiem bagāto valodu, saskatot simbolisma un ekspresionisma iezīmes. Izrāde pievēršas galvenā varoņa Jura Gulēna pārdzīvojumiem, atrodoties ilgstošā izolācijā no ārpasaules un piedzīvojot pašam nemanāmas apziņas deformācijas. Iedvesmojoties no Aleksandra Čaka spilgtās, poētiskās valodas, ar objektu teātra un filmu ieskaņošanas paņēmieniem radošā komanda skatītāju ieved Jura Gulēna subjektīvajā pasaulē, kur iedomas un sapņi savijušies ciešā mezglā ar realitāti.

Tāpat skolām tiek piedāvāts izrādes "Melnā sperma" ieraksts tiešsaistē. 

Ģertrūdes ielas teātris ĢIT) ir laikmetīgās mākslas skatuve, kas piedāvā skatītājam pašmāju un ārvalstu mākslinieku un to apvienību veidotas teātra, dejas un starpdisciplinārās izrādes, koncertus un izstādes. ĢIT darbību sācis 2009. gadā, un šobrīd no zāles Ģertrūdes ielā 101a, kur notiek atsevišķi pasākumi, kļuvis par vienu no spēcīgākajiem neatkarīgajiem teātriem Latvijā, rosinot pārmaiņas kopējā teātra sistēmā. Mūsu vērtības: aktualitāte, jūtīgums, radoši meklējumi, drosme, atvērtība, profesionalitāte, pārdomāta mērķtiecība.


Plašāka informācija par teātri un izrādēm: www.git.lv
ĢIT programmas “Latvijas Skolas soma” koordinatore:
Eva Škenderska (eva@git.lv ; 22020616)

Citi jaunumi