TEĀTRA FESTIVĀLS

Teātra festivāls #3

No 5. līdz 8. jūnijam Daugavpilī notiks teātra festivāls “Nr.3”, kura programmu veidos izrādes, kas izceļas gan ar neierastu formu, gan šim brīdim aktuālu un vajadzīgu saturu. Festivāla veidotāji bez izrādēm aicinās piedalīties arī teātra profesionāļu sarunās.

Dirty Deal Teatro un Ģertrūdes ielas teātrainiciētais festivāls pēc savas būtības ir ceļojošs pasākums – 2022. gadā tas savu mājvietu radis un uz teātra nozarei svarīgām sarunām aicinājis cilvēkus Ventspilī, 2023. gadā - Rīgā un Liepājā, savukārt šogad festivāls noritēs Daugavpilī. Teātra festivāls ar trešo kārtas numuru tapis, sadarbojoties Dirty Deal Teatro, Ģertrūdes ielas teātrim, Latvijas Leļļu teātrim un Daugavpils teātrim. Festivāla veidotājus vieno pārliecība, ka laikā, kad sabiedrību šķeļ gan ekonomiski, gan politiski satricinājumi, teātris ir īstā vieta, kur satikties, ieklausīties daudzbalsībā un kopā iztēloties labāku nākotni. 

Festivāla fokusā ir pārmaiņas – gan iekšējās, gan ārējās. Simbolisks ir arī šīgada festivāla sauklis – “Latgale ir tuvu”, kurš aicina veicināt pārmaiņas šī reģiona uztverē. Šis sauklis atgādina ne tikai festivāla viesiem, bet arī Latgales iedzīvotājiem, ka Latgale nav kāda neaizsniedzama un sveša vieta Latvijas un Eiropas kontekstā. 

Festivāls tiks atklāts Daugavpils teātrī 5. jūnijā plkst.19.00 ar Ģertrūdes ielas teātra izrādi “Ragana (rež. Andrejs Jarovojs), kurā skan Aspazijas dzeja pulsējoša hiphopa bīta pavadībā. Izrādes radošā komanda, sekojot Aspazijas valodas krāšņajam rakstam, ar balss un ritma spēlēm izgaismo “Raganas” stāstā glabāto pavedienu par sievietes pieredzi, piepildot savas ilgas un sapņus.

6. jūnijā Dirty Deal Teatro aicina skatītājus uz līdzdalības izrādi “Konference visumā labiem cilvēkiem” (rež. V. Sīlis), kurā katram apmeklētājam būs iespēja iejusties kāda konferences dalībnieka tēlā. Šajā dienā Daugavpils teātris piedāvā psiholoģisku drāmu “Meli bez noteikumiem” (rež. O. Šapošņikovs) - izrādi par manipulācijām, meliem un to sekām caur mīlas trīsstūra mikrokosma prizmu. 

7. jūnijā Dirty Deal Teatro piedāvā noskatīties sāgu par varēšanu un nevarēšanu “Mantojums” (Miglājs AJV), kas vēsta par neredzamo pūru, kuru dažādu notikumu iespaidā nes katrs no mums. Savukārt Ģertrūdes ielas teātrisnospēlēs kustību izrādi “tas ir viss, ko mēs varam” (rež. Andrejs Jarovojs), kura, balstoties tehno un elektroniskās klubu kultūras tradīcijās, aicina pievērst uzmanību solidaritātei un iekļaujošai cilvēcībai – tam, kā mums tik ļoti pietrūkst ikdienas attiecībās vienam ar otru. 

Festivālu noslēgs Latvijas Leļļu teātris 8. jūnijā ar izrādi “Čuči, Spilventiņ!” (rež. L. Šmukste), kas paredzēta mazuļiem no 9 mēnešu līdz 2 gadu vecumam. Šī izrāde ir iespēja sajūtu līmenī iepazīties ar teātra vidi, to vērojot, sadzirdot, aptaustot un izrāpojot uz teātra skatuves. 

Pēc katras izrādes skatītāji ir aicināti piedalīties sarunā ar izrādes veidotājiem un dalībniekiem, lai dalītos iespaidos par redzēto. 

Savukārt skatuves mākslas profesionāļiem paredzētas trīs diskusijas: “Teātra loma vienotas valodas un kultūras telpas stiprināšanā un veidošanā”, “Kādas izmaiņas jāievieš, lai skatuves māksla nokļūtu pie bērniem un jauniešiem visā Latvijā” un “Teātra kritika un pētniecība kā nozares sastāvdaļa”.


Teātra festivāls #2

No 1. līdz 5. jūnijam Rīgā un Liepājā norisināsies Teātra festivāls Nr.2, kas vēstīs par satikšanos un stāstiem, kuri aktuāli šodien. Festivāla programmā iekļautas astoņas izrādes, kas balstītas oriģināldramaturģijā, un runā par sociāli politiskiem un dziļi personiskiem jautājumiem, kuri skar ikvienu no mums. Pēc izrādēm skatītāji ir aicināti piedalīties sarunā, lai dalītos iespaidos par redzēto. Savukārt teātra profesionāļi kopā skatīs sev aktuālos jautājumus par izrāžu tapšanas procesu un jaunas auditorijas meklējumiem.  

Festivāls top, sadarbojoties Dirty Deal Teatro, Ģertrūdes ielas teātrim, Latvijas Leļļu teātrim un Latvijas Nacionālajam teātrim. Tā pamatā ir vēlme un nepieciešamība pēc vietas un laika, kurā satikties un būt kopā - sākot ar festivāla organizētājiem, kuriem pievienojas iesaistītie mākslinieki un festivāla izrāžu apmeklētāji.


Ceturtdiena, 1. jūnijs:
pl. 19.00 Rūta Dišlere “Bez morāles. Ar lellēm”, rež. Mārtiņš Eihe, Edgars Niklasons, Vija Blūzma, Edgars Kaufelds , Latvijas Leļļu teātris, Rīgas Latviešu biedrības nams

Piektdiena, 2. jūnijs:
pl.16.00 Teātra profesionāļu saruna Nr.1, Dirty Deal Teatro
Izrāžu veidošanas radošie un praktiskie aspekti – vai un kā jauna izrāžu veidošanas mākslinieciskā prakse ietekmē izrāžu ražošanas procesus? Sarunā ar savu pieredzi dalīsies scenogrāfe Ieva Kauliņa, producente Alma Kušķe, dramaturģe, aktrise Ance Muižniece, režisors Andrejs Jarovojs. Sarunu vadīs Maija Pavlova.

pl. 19.00 Valters Sīlis “Mammu!”, rež. Valters Sīlis, Dirty Deal Teatro
pl. 19.00 Rasa Bugavičūte-Pēce “Dziesmu svētki”, rež. Matīss Budovskis, Liepājas teātris

Sestdiena, 3. jūnijs:
pl. 19.00 Ance Muižniece “Vaļa dziesma”, rež. Rūdolfs Apse, Latvijas Leļļu teātris, Rīgas Latviešu biedrības nams
pl. 21.00 Inga Gaile “Āda”– 100, koncertizrāde, rež. Andrejs Jarovojs, Ģertrūdes ielas teātris

Svētdiena, 4. jūnijs:
pl. 19.00 Sofija Meļņikova “Drama Queen”, rež. Sofija Meļņikova, Valters Sīlis, Dirty Deal Teatro
pl. 19.00 Ģirts Krūmiņš, Vitālijs Ščanņikovs, Jevgeņija Šermeņeva, Nellija Visocka “Vientuļās planētas sala”, rež. Jevgeņija Šermeņeva, KatlZ, Ģertrūdes ielas teātris

Pirmdiena, 5. jūnijs:
pl. 16.00 Teātra profesionāļu saruna Nr.2 Latvijas Nacionālais teātris
Auditorijas attīstīšana – kam un kāpēc tā vajadzīga mūsdienīgā kultūras organizācijā, tajā skaitā teātrī? Ar Latvijas Laikmetīgās Mākslas centra pieredzi iepazīstinās LLMC direktore Solvita Krese un teātru pārstāvji. Sarunu vadīs Maija Pavlova.

pl. 19.00 Artūrs Dīcis “Ričards. Nekā personīga”, rež. Elmārs Seņkovs, Latvijas Nacionālais teātris2022

Teātra festivāls #1 


Teātra festivāls "Nr.1" ir izrāžu un sarunu programma, radīta teātra nama "Jūras vārti", Ģertrūdes ielas teātra, Rēzeknes teātra "Joriks" un Dirty Deal Teatro sadarbībā, norisināsies teātra namā "Jūras vārti" no 3.-5. jūnijam.

Festivāla pirmizlaidumā piedāvāsim pagājušajā "Spēlmaņu nakts" ceremonijā godalgotu vietējo mākslinieku izrādes:
- Krista Burāne/ Mārtiņš Eihe “Mans kaimiņš ebrejs”,
- Andrejs Jarovojs/ Artūrs Čukurs/ Agate Bankava “Pazaudētās dziesmas”,
- Klāvs Kristaps Košins/ Diāna Kondraša “Konklāvs”,
- Dzudzilo/Gediņi “Ļoti labas minūtes”.

Paralēli izrāžu skatei un publiskajiem notikumiem notiks arī īpaša programma skatuves mākslas profesionāļiem – "Tikšanās pludmalē".
Šīs sadaļas uzdevums ir sapulcēt māksliniekus, lai pēc pandēmijas (vai tās starplaikā) mums būtu iespēja kopā domāt un runāt par skatuves mākslas nākotni, problēmām, risinājumiem, kā arī gluži vienkārši pabūt kopā, kas tik ļoti pietrūcis pēdējo gadu kontekstā. Pasākuma mērķis ir stiprināt biedriskumu, izpratni un saites kopienas pārstāvju starpā. 
Šis projekts ir daļa no IETM Local Journeys for Change aktivitātes, ko Eiropas Savienība atbalsta kā daļu no IETM tīkla granta 2022-2024 NIPA: the New International in the Performing Arts. Plašāka informācija šeit

Saruna I – teātris un politika: piektdien, 3. jūnijā, pl. 14.00 Austriešu režisors Kristofers Šlingenzīfs jautāja: “Realitāte ir daudz sarežģītāka nekā mēs domājam. Kāpēc teātris tāds nav?”
Kas ir un kas nav politiskais teātris? Ko nozīmē būt sociāli atbildīgam māksliniekam? Vai pastāv robeža starp mākslu un sociālo/politisko aktīvismu? Skatītājs aktīvā pozīcijā. Paneļtipa diskusija ar atvērtām beigām. Sarunu vadīs Artūrs Čukurs, piedalās: Krista Burāne, Kristīne Brīniņa, Valters Sīlis.

Saruna II –  teātris un ilgtspēja: piektdien, 3. jūnijā, pl. 16.30Pašreizējā situācija vedina mūs apšaubīt, pārdomāt un no jauna iztēloties skatuves mākslas institūciju darbības modeli, pastāvošās mākslas prakses un veidu, kā mākslinieki strādā. Kāda ir teātra loma sabiedrības pārmaiņu laikā? Kāpēc mēs nodarbojamies ar teātri, kam mēs to radām un vai ir jēgpilni turpināt izmantot vienus un tos pašus formātus un materiālus? Ekoloģiskie, ekonomiskie un konceptuālie aspekti šodienas teātrī un mākslinieka loma tajā. Paneļtipa diskusija ar atvērtām beigām. Sarunu vadīs Jānis Balodis, piedalās: Andrejs Jarovojs, Laura Stašāne, Ilga Vālodze-Ābele.

Saruna III – darbnīca – laikmetīgās skatuves mākslas prekariāts Latvijā: sestdien, 4. jūnijā, pl.11.00
Izdzīvošanas stratēģijas, ikdienas kompromisi un nākotnes perspektīvas. Kā mēs paši varam sev palīdzēt? Darbojoties grupās, formulēsim problēmjautājumus un izstrādāsim turpmākās rīcības plānu.