TEĀTRA FESTIVĀLS

No 1. līdz 5. jūnijam Rīgā un Liepājā norisināsies Teātra festivāls Nr.2, kas vēstīs par satikšanos un stāstiem, kuri aktuāli šodien. Festivāla programmā iekļautas astoņas izrādes, kas balstītas oriģināldramaturģijā, un runā par sociāli politiskiem un dziļi personiskiem jautājumiem, kuri skar ikvienu no mums. Pēc izrādēm skatītāji ir aicināti piedalīties sarunā, lai dalītos iespaidos par redzēto. Savukārt teātra profesionāļi kopā skatīs sev aktuālos jautājumus par izrāžu tapšanas procesu un jaunas auditorijas meklējumiem.  

Festivāls top, sadarbojoties Dirty Deal Teatro, Ģertrūdes ielas teātrim, Latvijas Leļļu teātrim un Latvijas Nacionālajam teātrim. Tā pamatā ir vēlme un nepieciešamība pēc vietas un laika, kurā satikties un būt kopā - sākot ar festivāla organizētājiem, kuriem pievienojas iesaistītie mākslinieki un festivāla izrāžu apmeklētāji.


Ceturtdiena, 1. jūnijs:
pl. 19.00 Rūta Dišlere “Bez morāles. Ar lellēm”, rež. Mārtiņš Eihe, Edgars Niklasons, Vija Blūzma, Edgars Kaufelds , Latvijas Leļļu teātris, Rīgas Latviešu biedrības nams

Piektdiena, 2. jūnijs:
pl.16.00 Teātra profesionāļu saruna Nr.1, Dirty Deal Teatro
Izrāžu veidošanas radošie un praktiskie aspekti – vai un kā jauna izrāžu veidošanas mākslinieciskā prakse ietekmē izrāžu ražošanas procesus? Sarunā ar savu pieredzi dalīsies scenogrāfe Ieva Kauliņa, producente Alma Kušķe, dramaturģe, aktrise Ance Muižniece, režisors Andrejs Jarovojs. Sarunu vadīs Maija Pavlova.

pl. 19.00 Valters Sīlis “Mammu!”, rež. Valters Sīlis, Dirty Deal Teatro
pl. 19.00 Rasa Bugavičūte-Pēce “Dziesmu svētki”, rež. Matīss Budovskis, Liepājas teātris

Sestdiena, 3. jūnijs:
pl. 19.00 Ance Muižniece “Vaļa dziesma”, rež. Rūdolfs Apse, Latvijas Leļļu teātris, Rīgas Latviešu biedrības nams
pl. 21.00 Inga Gaile “Āda”– 100, koncertizrāde, rež. Andrejs Jarovojs, Ģertrūdes ielas teātris

Svētdiena, 4. jūnijs:
pl. 19.00 Sofija Meļņikova “Drama Queen”, rež. Sofija Meļņikova, Valters Sīlis, Dirty Deal Teatro
pl. 19.00 Ģirts Krūmiņš, Vitālijs Ščanņikovs, Jevgeņija Šermeņeva, Nellija Visocka “Vientuļās planētas sala”, rež. Jevgeņija Šermeņeva, KatlZ, Ģertrūdes ielas teātris

Pirmdiena, 5. jūnijs:
pl. 16.00 Teātra profesionāļu saruna Nr.2 Latvijas Nacionālais teātris
Auditorijas attīstīšana – kam un kāpēc tā vajadzīga mūsdienīgā kultūras organizācijā, tajā skaitā teātrī? Ar Latvijas Laikmetīgās Mākslas centra pieredzi iepazīstinās LLMC direktore Solvita Krese un teātru pārstāvji. Sarunu vadīs Maija Pavlova.

pl. 19.00 Artūrs Dīcis “Ričards. Nekā personīga”, rež. Elmārs Seņkovs, Latvijas Nacionālais teātris

2022

Teātra festivāls #1 


Teātra festivāls "Nr.1" ir izrāžu un sarunu programma, radīta teātra nama "Jūras vārti", Ģertrūdes ielas teātra, Rēzeknes teātra "Joriks" un Dirty Deal Teatro sadarbībā, norisināsies teātra namā "Jūras vārti" no 3.-5. jūnijam.

Festivāla pirmizlaidumā piedāvāsim pagājušajā "Spēlmaņu nakts" ceremonijā godalgotu vietējo mākslinieku izrādes:
- Krista Burāne/ Mārtiņš Eihe “Mans kaimiņš ebrejs”,
- Andrejs Jarovojs/ Artūrs Čukurs/ Agate Bankava “Pazaudētās dziesmas”,
- Klāvs Kristaps Košins/ Diāna Kondraša “Konklāvs”,
- Dzudzilo/Gediņi “Ļoti labas minūtes”.

Paralēli izrāžu skatei un publiskajiem notikumiem notiks arī īpaša programma skatuves mākslas profesionāļiem – "Tikšanās pludmalē".
Šīs sadaļas uzdevums ir sapulcēt māksliniekus, lai pēc pandēmijas (vai tās starplaikā) mums būtu iespēja kopā domāt un runāt par skatuves mākslas nākotni, problēmām, risinājumiem, kā arī gluži vienkārši pabūt kopā, kas tik ļoti pietrūcis pēdējo gadu kontekstā. Pasākuma mērķis ir stiprināt biedriskumu, izpratni un saites kopienas pārstāvju starpā. 
Šis projekts ir daļa no IETM Local Journeys for Change aktivitātes, ko Eiropas Savienība atbalsta kā daļu no IETM tīkla granta 2022-2024 NIPA: the New International in the Performing Arts. Plašāka informācija šeit

Saruna I – teātris un politika: piektdien, 3. jūnijā, pl. 14.00
Austriešu režisors Kristofers Šlingenzīfs jautāja: “Realitāte ir daudz sarežģītāka nekā mēs domājam. Kāpēc teātris tāds nav?”
Kas ir un kas nav politiskais teātris? Ko nozīmē būt sociāli atbildīgam māksliniekam? Vai pastāv robeža starp mākslu un sociālo/politisko aktīvismu? Skatītājs aktīvā pozīcijā. Paneļtipa diskusija ar atvērtām beigām. Sarunu vadīs Artūrs Čukurs, piedalās: Krista Burāne, Kristīne Brīniņa, Valters Sīlis.

Saruna II –  teātris un ilgtspēja: piektdien, 3. jūnijā, pl. 16.30
Pašreizējā situācija vedina mūs apšaubīt, pārdomāt un no jauna iztēloties skatuves mākslas institūciju darbības modeli, pastāvošās mākslas prakses un veidu, kā mākslinieki strādā. Kāda ir teātra loma sabiedrības pārmaiņu laikā? Kāpēc mēs nodarbojamies ar teātri, kam mēs to radām un vai ir jēgpilni turpināt izmantot vienus un tos pašus formātus un materiālus? Ekoloģiskie, ekonomiskie un konceptuālie aspekti šodienas teātrī un mākslinieka loma tajā. Paneļtipa diskusija ar atvērtām beigām. Sarunu vadīs Jānis Balodis, piedalās: Andrejs Jarovojs, Laura Stašāne, Ilga Vālodze-Ābele.

Saruna III – darbnīca – laikmetīgās skatuves mākslas prekariāts Latvijā: sestdien, 4. jūnijā, pl.11.00
Izdzīvošanas stratēģijas, ikdienas kompromisi un nākotnes perspektīvas. Kā mēs paši varam sev palīdzēt? Darbojoties grupās, formulēsim problēmjautājumus un izstrādāsim turpmākās rīcības plānu.