Baltic Current: domnīca ilgtspējīgai skatuves mākslai Baltijā

Baltic Current: domnīca ilgtspējīgai skatuves mākslai Baltijā ir Gētes institūta un Ģertrūdes ielas teātra, Kauņas pilsētas kamerteātra un dejas skatuves STL sadarbībā veidota platforma savstarpējai zināšanu un pieredzes apmaiņai, lai atbalstītu Baltijas skatuves mākslinieku jauno paaudzi. Domnīcu finansiāli atbalsta Ziemeļvalstu-Baltijas valstu mobilitātes programma Kultūra.

Domnīcas secinājumi un rekomendācijas (angļu val.) pieejami ŠEIT.  
Platformas mājas lapa: https://balticcurrent.org/

Baltic Current pamatā ir jaunajiem skatuves māksliniekiem veidotas radošās darbnīcas, kurās 16 iepriekš atlasīti dalībnieki pilnveido savu māksliniecisko darbību un iegūst izpratni par pašreizējo skatuves mākslu vidi Baltijā. Domnīcas centrālā interese ir veidot jaunas sadarbības starp Baltijas skatuves mākslu māksliniekiem un organizācijām, veicināt kopradi un procesā veidotus darbus. Taču pilnīgu skatuves mākslu ainavu nav iespējams ieraudzīt bez skatuves mākslu organizācijām. Šodienas realitāte – klimata, Covid-19 un kara krīze – liek jautāt, pārdomāt un no jauna iztēloties veidu un modeļus, kā mēs sadarbojamies ar māksliniekiem, skatītājiem un citām organizācijām. Arī dažādu skatuves mākslu organizāciju pārstāvji ir sanākuši kopā, lai runātu par cilvēciskajiem, sociālajiem, mākslinieciskajiem ekonomiskajiem un ekoloģiskajiem izaicinājumiem, kas šodien skar skatuves mākslas Baltijā.

Katras tikšanās ietvaros domnīcas dalībnieki tiek iepazīstināti ar vietejo skatuves mākslas vidi caur teātru un izrāžu apmeklējumiem, sarunām ar teātru, skatuves mākslu platformu pārstāvjiem un māksliniekiem.
________________________________________
Īstenotās tikšanās un darbnīcas:
2022. gada 24. – 27. augusts, Rīga, Ģertrūdes ielas teātris
Pirmās darbnīcas fokusā bija savas mākslinieciskās prakses un interešu formulēšana, attīstīšana, noturība un elastība. Darbnīca un publiskā lekcija “Bez individuālā nav kopējā” (No collective without the individual), notika vācu teātra apvienības “Gob Squad” producentes un dramaturģes Evas Hartmanes (Eva Hartmann) vadībā.
2022. gada 23. – 25. septembris, Kauņa, festivāls “Sākuma punkts” (Išeities taškas), Kauņas pilsētas kamerteātris
Tikšanās fokusā- grupu ideju un procesa attīstība, skatuves darbu analīze, festivāla loma skatuves mākslu ekoloģijā. Ar savu māksliniecikso praksi dalijās un darbnīcu vadīja lietuviešu dramaturģe Gabriele Labanauskaite.
Organizāciju pārstāvji tikšanās laikā kopīgi definēja tēmas un intereses, kuras turpmākajās tikšanās reizēs attīstīs: profesionālas apmācības skatuves mākslās (vasaras skolas, darbnīcas utt.), resursu koplietošana: kartēšana, informācijas apmaiņa, resursi, kopīgu pasākumu izstrāde; skatuves mākslu atbalsta lobijs Baltijas līmenī.
2022. gada 26. oktobris - tiešsaiste
Tikšanās fokusā organizatoriskie un mākslinieciskie projekta attīstības posmi, mākslinieku kolektīvo darbu attīstība, Evas Hartmanes (Eva Hartmann) vadībā.
2022. gada 24. – 26. novembris, Tallina, Sõltumatu Tantsu Lava skatuve
Tikšanās fokusā- koprade, kolektīva radošās idejas attīstība. Darbnīcu vadīja teātra apvienības andcompany&Co mākslinieki Saša Sulima (Sascha Sulimma) and Aleksandrs Karšnia (Alexander Karschnia).
2023. gada 11. janvāris - tiešsaiste 
Tikšanās fokusā: radošo ideju attīstīšana
2023. gada 8. – 11. februāris, Rīga, Ģertrūdes ielas teātris
Noslēguma tikšanās, kuras laikā programmas mākslinieki un organizāciju pārstāvji dalījās ar domnīcas procesa rezultātiem.

Baltic Current mākslinieku programmas kuratori: Evarts Melnalksnis, Linda Krūmiņa
Programma organizāciju pārstāvjiem: Maija Pavlova, Jurga Knyviene, Evelyn Raudsepp. 
Mākslinieku programmas dalībnieki: Artūrs Čukurs (LV), Barbara Lehtna (LV/EE), Elīna Matvejeva (LV), Greta Štiormer (LT), Indrė Vėlyvytė (LT), Jana Jacuka (LV), Jarmo Reha (EE), Kadri Sirel (EE), Karolin Poska (EE), Katrīna Dūka (LV), Keithy Kuuspu (EE), Keity Pook (EE), Līga Ūbele (LV), Modesta Jakeliūnaitė (LT), Monika Klimaite (LT), Toma Čepaitė (LT). Vairāk par māksliniekiem ŠEIT.

Organizāciju pārstāvji: Maija Pavlova, Ģertrūdes ielas teātris (LV), Jānis Znotiņš, Istabas teātris, Valmieras vasaras teātra festivāls (LV), Biruta Eliza Kirmuska, Stars well festivāls "Vides deja" (LV), Jurga Knyvienė, Kauno miesto kamerinis teatras (LT), Anna Sīle,  Dirty Deal Teatro (LV), Marie Kliiman, Tartu New Theatre (EE), Anupras Jucius, Bį Panevėžio teatras "Menas" (LT), Evgeniya Shermeneva,  Production company KATLZ RIGA (LV), Evelyn Raudsepp, STL  (Sõltumatu Tantsu Lava / Independent Dance Stage) (EE), Gildas Aleksa, Teatronas  (LT), Liisi Aibel,  Estonian Theatre Agency (EE), Eneli Järs,  Kanuti Gildi  SAAL (EE), Alma Kušķe, ISTABAS TEĀTRIS, Valmieras vasaras teātra festivāls (LV). 
E-pasta adrese saziņai un plašākai informācijai: current @ git.lv